do kasy suma: 0,00 zł
Na marsa z owadami
Na marsa z owadami

Od 1. do 9. czerwca 2022 roku odbywała się pierwsza na świecie polsko-brazylijska symulacja misji marsjańskiej wewnątrz Habitatu Marte w Brazylii.

Trzech uczestników misji OTHERWORLD I: Agnieszka Elwertowska, Bartosz Choiński i Davi Souza przez 9 dni żyli jak prawdziwi astronauci na Marsie. Musieli trzymać się odpowiednich procedur, wypełniać raporty, chodzić w skafandrach kosmicznych poza Habitatem, pobierać próbki gleby i skał do badań, a nawet żywić się jak astronauci.

W trakcie misji, poza oczywiście spożywaniem zwykłego jedzenia, musieli jego znaczną część sami hodować w specjalnej szklarni. Dostarczanie żywności ma Marsa będzie w przyszłości czasochłonne oraz kosztowne, dlatego tak ważne jest, aby astronauci sami mogli je wytwarzać. 

 Do tego możliwe, że astronauci, aby spożywać odpowiednią ilość białka, będą hodować owady. Takie hodowle będą łatwiejsze w transporcie i utrzymaniu niż np. krowy czy kurczaki.

Dlatego w trakcie Misji OTHERWORLD I astronauci współpracowali z firmą Robaki z Paki, aby się przekonać, jak to jest żywić się owadami na Marsie. Uczestnicy bardzo szybko przyzwyczaili się do spożywania robaczków jako dodatek do obiadów i kolacji, a pod koniec misji wręcz domagali się więcej :)

Szczególnie zasmakowała im czekolada ze świerszczami, która zniknęła po 5 minutach.
Także jest szansa, że astronauci nie umrą z głodu na Marsie ;)

 Misja została organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Studentów Fizyki oraz Otherworld Research Team w składzie: Agnieszka Elwertowska, Helena Ciechowska, Mikołaj Zawadzki, Bartosz Choiński, Aleksandra Białek, Małgorzata Malczewska, Mikołaj Kuska, Jakub Janiec, Kacper Urbanik, Malwina Dąbrowska, Tomasz Książczyk, Karol Basiaga, Adrian Macion, Tomasz Mikołajków, Norbert Nieścior, Julio Rezende, Davi Souza.

Misję wsparli: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Geofizyki PAN, Komitet Geofizyki PAN, Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne, Robaki z Paki, ESERO Polska, Koło Naukowe Geofizyki UW, Studenckie Koło Biofizyki Molekularnej UW, Koło Naukowe Ad Planetas, Koło Naukowe VOYAGER UW oraz Studenckie Koło Naukowe SpaceShip WSB w Gdańsku.

Możecie śledzić zespół w mediach społecznościowych:

Strona FB: https://www.facebook.com/OtherworldResearchTeam

Instagram: https://www.instagram.com/otherworld.team

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl